Napar z siemienia lnianego – jak go przygotować? Wartości odżywcze i zastosowanie w odchudzaniu

Napar z siemienia lnianego jest wciąż niezwykle popularny i nie powinno to dziwić. Ma on wiele pozytywnych właściwości, które sprawdzą się przede wszystkim u osób, które mają problemy z układem trawiennym. Ale nie tylko!
napar z siemienia lnianego

Niewielka ziarenka lnu mają wiele właściwości prozdrowotnych. Mogą być spożywane na surowo, ale zdecydowanie popularniejsze są w formie płynnej. Odpowiednio przygotowany napar z siemienia lnianego może mieć bardzo pozytywny wpływ na twój organizm. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz go stosował zgodnie z zaleceniami, a także prawidłowo zaparzał. Choć nie jest to zbyt skomplikowany proces, warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. Podobnie jak o samym siemieniu lnianym.

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Na zaparcia, odchudzanie i nie tylko

Udowodniono wiele pozytywnych właściwości siemienia lnianego pitego w formie naparu. Znajdujące się w nim kwasy Omega-3 to dopiero początek. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, a co za tym idzie – może okazać się pomocy w procesie odchudzania. A to nadal nie wszystko.

Żołądek i trawienie

Napar z siemienia lnianego pity na czczo tworzy warstwę ochronną na ścianach żołądka. Nie tylko wspiera regenerację narządu, ale również chroni go. Dlatego spożywane później pokarmy powinny lepiej się przyswoić i nie wywoływać żadnych dolegliwości żołądkowych – wzdęć czy niestrawności.

Siemię lniane działa łagodząco na refluks żołądka. Najczęściej dolegliwość ta pojawia się w momencie, gdy kwaśna treść pokarmowa cofa się w stronę przełyku. To niezwykle nieprzyjemne, dlatego dobrze mieć sprawdzony, skuteczny i naturalny lek, który na pewno złagodzi ten palący problem przewodu pokarmowego.

Napar może mieć również pozytywny wpływ na funkcjonowanie jelit. Wypity kisiel z siemienia lnianego, jak już zostało wspomniane, trafia do żołądka, oblepiając jego ścianki. Później jednak spływa do jelit, gdzie również wykonuje swoją pracę. Wpływa na konsystencję zalegającej tam treści, luzując ją. Sprawdza się zatem doskonale na zaparcia, które są problemem wielu osób – szczególnie starszych. Ułatwianie wydalania jest kolejną zaletą naparu z siemienia lnianego.

Odchudzanie

Skoro napary mają tak dobry wpływ na układ pokarmowy, to może również na odchudzanie? Jak najbardziej! Siemię lniane spożywane regularnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie procesów metabolicznych, a co za tym idzie – ułatwia regulowanie masy ciała. Wszystko dlatego, że jest w nim zawarty błonnik pokarmowy w dwóch postaciach. Pierwsza jest rozpuszczalna (od 20 do 40%), druga natomiast nierozpuszczalna (od 60 do 80%).

Szczególnie ważna jest rozpuszczalna, ponieważ niejako „żeluje” ona treść żołądka, przedłużając uczucie sytości. Wypicie naparu z siemienia lnianego w czasie na przykład niewielkiej kolacji może okazać się dobrym wyjściem. Uczucie głodu nie pojawi się tak szybko, jak pojawiłoby się w przypadku niespożycia lnu w płynnej formie. Można przyrządzać również koktajle z dodatkiem zmielonego siemienia, które także świetnie „zapychają” żołądek.

Na gardło

Siemię lniane może okazać się również pomocne podczas walki z przeziębieniem, a konkretniej jednym z najpopularniejszych jego objawów – bólem gardła. Wypity napar oblepi błonę śluzową, przyspieszając jej gojenie, a także zmniejszając uczucie dyskomfortu. Przy okazji może zmniejszyć problem suchego kaszlu, który pojawia się często w momencie zapalenia gardła.

Napar z siemienia lnianego – jak go prawidłowo przygotować? Instrukcja krok po kroku

Siemię lniane dostępne jest w naturalnej formie (całe nasiona lnu) oraz mielone. To pierwsze przygotowuje się, w gotując nasiona w niewielkiej ilości wody aż do momentu uzyskania gęstego, nieco zawiesistego płynu. Zwykle trwa to od 20 do 30 minut. Po tym czasie należy zdjąć garnek z ognia, a uzyskany wywar przecedzić, pozbywając się wygotowanych nasion. Najlepiej spożywać siemię, gdy jest jeszcze ciepłe.

Dużo wygodniejszym, a co za tym idzie popularniejszym rozwiązaniem, jest użycie mielonego siemienia. Przygotowanie jest banalnie proste:

  • wsyp dwie łyżeczki proszku do kubka lub szklanki;
  • zalej gorącą wodą;
  • odstaw na kwadrans (może być pod przykryciem);
  • napar jest gotowy do picia!

Wartości odżywcze siemienia lnianego

W siemieniu lnianym znajduje się wiele witamin i składników odżywczych, które potrzebne są organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Są to:

  • błonnik pokarmowy;
  • witamina E;
  • kwasy wielonasycone omega-3;
  • związki białkowe;
  • lecytyna;
  • magnez;
  • żelazo.

Siemię lniane do picia – czy są przeciwwskazania w spożywaniu? 

Picie siemienia ma wiele pozytywnych właściwości, ale nie jest ono dobrym rozwiązaniem dla każdego. Uważać muszą przede wszystkim osoby cierpiące na silne zaparcia, a także choroby zapalne. Alergicy także, ponieważ mogą mieć uczulenie na len. W grupie ryzyka są również wszyscy, którzy przyjmują leki o działaniu przeciwzakrzepowym (nawet aspirynę).

Szczególną ostrożnością powinny wykazać się również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Dzieci mogą pić napar z siemienia lnianego w niewielkich ilościach, ale przed podaniem warto skonsultować się z pediatrą.

Siemię lniane ma w sobie witaminy, kwasy tłuszczowe i błonnik, dlatego jest czymś, co powinno znaleźć się w diecie. Smak i forma nie wszystkim jednak opowiada, dlatego warto szukać rozwiązań alternatywnych. Można dodawać mielone siemię do jogurtu czy sałatek, czy robić kleik. Warto przyzwyczaić się do tego smaku, ponieważ – nawet doraźnie – zastosowanie siemienia może być niezbędne. Alternatywą może być także olej lniany, który ma specyficzny smak, ale dodawany do różnych potraw nie jest tak wyczuwalny, a posiada wiele pozytywnych właściwości.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa arabica

Kawa arabica to wartościowa kawa ziarnista. Poznaj bliżej tę aromatyczną mieszankę! Czym różni się od robusty?

Następny artykuł
dobre herbaty

Ranking herbat – poznaj aromatyczne napoje i ich właściwości. Dowiedz się, jak wybierać dobre herbaty