Herbata na trawienie – jaką wybrać? Które zioła najlepiej wspierają układ pokarmowy?

Masz problemy z niestrawnością? Zastanawiasz się, jakie są naturalne metody łagodzenia tej dolegliwości? Wypróbuj herbatę! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka herbata na trawienie jest najskuteczniejsza.
herbata na trawienie

Problemy z trawieniem mogą przydarzyć się każdemu. Najczęściej spowodowane są przejedzeniem, alergią pokarmową lub też schorzeniami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dolegliwości objawiają się między innymi bólem brzucha, uczuciem ciężkości w żołądku, wzdęciami, odbijaniem, czasem pojawiają się także zaparcia. Poszukując odpowiednich metod na niestrawność, warto wybrać odpowiednią herbatę. Jakie ziołowe napary sprawdzą się najlepiej i czy warto stawiać na herbaty liściaste, czy saszetki? Sprawdź, jaka herbata na trawienie będzie najskuteczniejsza.

Herbata na trawienie – mięta

Mięta pieprzowa to ziele regulujące wydzielanie soku żołądkowego, a także stymulujące produkcję i wydzielanie żółci. Dodatkowo liść mięty poprawia ruchy jelit, a jednocześnie zmniejsza napięcie mięśni układu trawiennego i działa wiatropędnie, a więc ułatwia uwalnianie gazów i może wpływać na złagodzenie wzdęć. Właściwości wspomagające pracę układu pokarmowego mięta zawdzięcza zawartości olejków eterycznych, które od wielu lat stosowane są w celu poprawy procesów trawiennych. Miętowa herbata na trawienie to najpopularniejszy domowy sposób na walkę z niestrawnością.

Herbata na trawienie – koper włoski

Herbata z kopru włoskiego świetnie sprawdzi się po spożyciu obfitego, ciężkostrawnego posiłku. Koper włoski zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach, a jego działanie jest niezwykle łagodne, co sprawia, że można go podawać nawet dzieciom.

Zioła na trawienie – rumianek

Liście rumianku wykazują działanie rozluźniające na mięśnie gładkie, a więc łagodzą skurcze brzucha, a jednocześnie wpływają na prawidłowe trawienie. Warto pić rumianek przynajmniej raz dziennie, zwłaszcza w przypadku wystąpienia bólu brzucha lub wzdęć. Rumianek sprawdzi się również w sytuacji braku łaknienia, gdyż działa korzystnie na apetyt. Ponadto zapobiega uczuciu pełności i wzdęciom.

Zielona herbata na trawienie

Zielona herbata znana jest jako jeden z najlepszych naparów wspomagających trawienie. Wykazuje ona właściwości oczyszczające organizm z toksyn, wpływając jednocześnie na metabolizm i usprawniając pracę jelit. Zawarte w niej aminokwasy ułatwiają trawienie spożytych tłuszczów. Warto zwrócić uwagę na to, jak zaparzać herbatę zieloną, aby najlepiej zadziałała na dolegliwości układu pokarmowego.

Herbata ziołowa z lukrecji na trawienie

Lukrecja wykazuje właściwości wspomagające proces trawienia, a dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i wpływa korzystnie na regenerację śluzówki narządów wewnętrznych. Taka herbatka ziołowa może nie tylko regulować pracę żołądka, ale też chronić przed rozwojem bakterii Helicobacter pylori, która odpowiedzialna jest za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Herbata na trawienie – szałwia

Szałwia również ma właściwości przeciwzapalne, a jednocześnie działa zapierająco. Przyda się w przypadku problemów z układem pokarmowym, zwłaszcza przy występowaniu biegunek lub wymiotów. Szczególnie zalecana jest osobom, cierpiącym na zespół jelita drażliwego.

Ziołowe herbatki na trawienie – dlaczego warto je pić?

Herbaty ziołowe wykazują skuteczne właściwości nie tylko na trawienie, ale dzięki temu, że bogate są w różnorodne prozdrowotne związki, wspomagają ogólną kondycję zdrowotną. Dobrze dobrana kompozycja ziół pozwoli uzupełnić niedobory takich związków odżywczych, jak:

  • teina;
  • tanina;
  • polifenole;
  • witaminy (z grupy B, A, C, K);
  • minerały (wapń, fluor, cynk, potas, sód).

Zioła wspomagające trawienie, spożywane regularnie pozwolą na znormalizowanie działania układu pokarmowego i sprzyjać będą lepszej pracy serca, a jednocześnie wspomogą krążenie i przyczynią się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Jaką herbatę na trawienie wybrać?

W sklepach spożywczych i herbaciarniach znajdziesz wiele ziół wspomagających pracę wątroby, żołądka i jelit. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zioła i mieszanki mogące korzystnie zadziałać na układ pokarmowy i wspomóc pracę jelit po obfitym posiłku. Oczywiście napary można zrobić także samodzielnie, wykorzystując do tego liście mięty czy owoc kopru. Dodając do całości starty korzeń imbiru, można uzyskać aromatyczną herbatkę zdrowotną.

Gdzie kupić dobrą herbatę na trawienie?

Odpowiednim miejscem na zakup herbat na trawienie jest oczywiście apteka. Jednak tego typu produkty dostępne są również w sklepach zielarskich, a nie brakuje ich także w marketach. Ziół, które zadziałają pozytywnie na układ pokarmowy człowieka, jest sporo, ale nie wszystkie na każdego zadziałają tak samo. Najlepiej kupować takie, które już zostały sprawdzone i wiesz, że zadziałają, gdy cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości związane z problemami w funkcjonowaniu układu trawiennego.

Czy herbata na trawienie wspomaga odchudzanie?

Odpowiednie zioła mogą pobudzać pracę jelit i wpływać korzystnie na tempo metabolizmu. Dzięki zawartym w nich środkom wpływającym na poprawne działanie niektórych procesów w ciele sprzyjają one utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej i mogą stymulować pewne procesy organizmu, co zapewnia więcej energii i motywacji do działania. Co więcej, lepsze trawienie związane jest także z pozbyciem się uczucia ciężkości, a już samo to może sprawić, że chętniej będziesz się ruszać i uprawiać sport. Herbaty ziołowe bardzo często polecane są przez dietetyków jako wspomaganie diety redukcyjnej w trakcie odchudzania.

Herbata na trawienie – podsumowanie

Problemy z trawieniem są bardzo powszechne. Czasem występują jednorazowo, np. po zbyt obfitym posiłku, a u innych osób zdarzają się systematycznie, gdyż są związane z pewnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Niezależnie od przyczyny, herbata na trawienie to dobry i naturalny sposób na poprawę pracy jelit i zmniejszenie uczucia ciężkości w żołądku.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa z alkoholem

Kawa z alkoholem – rozgrzewa, pobudza i dodaje energii. Sprawdź, jakie alkohole najlepiej łączą się z kawą!

Następny artykuł
kawa z cytryną

Kawa z cytryną ­– czy warto ją pić? Nowy trend na poranną kawę. Poznaj Espresso Romano

Zobacz też