Kawy przelewowe mają niepowtarzalny smak. Czy znasz go i lubisz? Skorzystaj z przelewowego ekspresu do kawy

Po chwilowym zapomnieniu kawy przelewowe wróciły w nowej odsłonie. Świadomie wybiera się mieszanki najlepszych kaw, a ich parzenie to prawie rytuał. Bardzo prosty, za to efekt jest zachwycający.
kawy przelewowe

Po chwilowym zapomnieniu kawy przelewowe wróciły w nowej odsłonie. Świadomie wybiera się mieszanki najlepszych kaw, a ich parzenie to prawie rytuał. Bardzo prosty, za to efekt jest zachwycający.

Z pewnością znasz dobrze częste sceny z amerykańskich filmów, na których ludzie siedzą w lokalach, a kelnerki wciąż dolewają im do filiżanek kawę z wielkiego dzbanka. Tak, to właśnie kawa przelewowa. Znacznie łagodniejsza niż europejskie espresso. Wielu Polaków w latach 90. zachwyciło się tą kawą, w której nareszcie nie było fusów. To była ciekawa alternatywa dla zwykłej zalewajki. Szybko jednak porzucili kawy przelewowe na rzecz tych mocniejszych z ekspresów ciśnieniowych. Minęło trochę czasu, zanim na powrót docenili kawę parzoną metodą przelewową. Przeczytaj i dowiedz się o niej więcej.

Kawy przelewowe – rodzaje ekspresów. Metody parzenia kawy te same

Kawy przelewowe parzy się, przelewając wodę przez zmielone ziarna kawy. W tym celu powstały dedykowane do tego procesu ekspresy przelewowe. Najpierw ręczne, potem automatyczne. Ręczny to dripper. Zrobiony z różnych materiałów (szkła, ceramiki, metalu, tworzywa) zbudowany jest z lejka w kształcie litery V, do którego wkładany jest filtr i podstawki, na nią ustawia się naczynie, do którego powoli skapuje aromatyczna kawa. Naczynie często stanowi komplet z uchwytem na filtr. Czasem dołączany jest do niego specjalny czajniczek, z którego zalewa się kawę. To proste urządzenie i można je wszędzie zabrać.

Nowoczesne automatyczne ekspresy przelewowe

Warto ułatwiać sobie życie i codzienne czynności. Parzenie kawy także. Dlatego powstały wyręczające w tym ludzi maszyny – przelewowe ekspresy do kawy. Gwarantują nam dużą ilość kawy zawsze w idealnej temperaturze. Te kompaktowe urządzenia zawierają w sobie wszystko. Wystarczy nasypać kawy i włożyć filtr. Można nawet zaprogramować je wieczorem, żeby zaraz po wstaniu delektować się aromatycznym naparem. A poza tym są estetyczne i bardzo designerskie – mogą stanowić ozdobę kuchni.

Jak wybrać dobry ekspres przelewowy? Na co zwrócić uwagę?

Mechaniczny ekspres do kawy przelewowy powinien mieć kilka rzeczy, które zwyczajnie ułatwią nam jego obsługę codzienną. Warto zwrócić uwagę na:

  • możliwość regulacji mocy kawy;
  • wskaźnik poziomu wody;
  • dzbanek termiczny, który na długo utrzyma kawę w temperaturze w sam raz do spożycia;
  • obudowę ze stali nierdzewnej, która nie przebarwia się od ciepła i napoju;
  • pojemność dzbanka (jaka ilość kaw będzie optymalna w twoim domu);
  • blokadę kapania, użyteczną, kiedy wyjmujesz dzbanek, żeby nalać sobie pierwszą filiżankę kawy.

Dodatkowe funkcje takiego ekspresu, które usprawnią jego używanie

Z pewnością przydatny będzie wbudowany młynek, który pozwoli na zmielenie ziaren tuż przed zaparzeniem, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu. Świeżo zmielone kawa daje znacznie lepszą jakość naparu. Z pewnością korzystanie ułatwi też dotykowy panel, w którym ustawisz wszystkie potrzebne parametry i zaplanujesz sobie świeżą porcję porannej kawy dzień wcześniej.

Dla zapominalskich sprawdzi się samoczynne wyłączanie po zakończeniu procesu parzenia. Zaletą nowoczesnych ekspresów jest także ich automatyczne odkamienianie i czyszczenie.

Jakie kawy będą najlepsze do kawy z ekspresu przelewowego?

Rodzaje kawy do ekspresu przelewowego są tak samo ważne, jak metoda parzenia. Od właściwie dobranych ziaren zależy dobry smak napoju. Zmielonych ziaren kawy nie należy zbyt długo przechowywać. Najlepiej zrobić to tuż przed zaparzeniem, żeby nie traciły aromatu. Powinny też być rozdrobnione znacznie grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego czy kawy po turecku. W powolnym procesie parzenia grubszy przemiał ma wpływ na smak. Do przygotowania kawy w ekspresie przelewowym rekomendowane są kawy jasno palone, pochodzące z Brazylii lub Kolumbii tzw. single o jakości speciality (najwyższej).

Różnice między kawą z ekspresu ciśnieniowego i ekspresu przelewowego

Tak naprawdę to zupełnie inne kawy. Ekspres ciśnieniowy przepycha wodę przez drobinki ziaren i bardzo szybko uzyskuje się mocne espresso (1–2 min). W ekspresie przelewowym to czas odgrywa istotną rolę. Woda ma powoli (ok. 5 min) przepływać przez wsad kawy, żeby w ten sposób dostać kawę delikatną słodkawą, pachnącą i lekko przezroczystą. W menu kawiarni możesz znaleźć ją pod nazwą batch brew. Wtedy parzona jest w naprawdę dużych ekspresach przelewowych na kilka litrów gotowego naparu.

Jak powinien wyglądać proces zaparzania kawy?

Żeby wydobyć prawdziwy smak kawy przelewowej, trzeba trzymać się kilku zasad.

  1. Filtr do kawy koniecznie przelej gorącą wodą przed użyciem.
  2. Dobraną gatunkowo kawę najlepiej zmiel tuż przed parzeniem.
  3. Zachowaj proporcje. Użyj 6 g kawy na 100 ml wody.
  4. Uważaj na zbyt wysoką temperaturę wody. Optymalna to 85–94° C lub w niższym zakresie 75–85° C. Tu sprawdzi się automatyczne ustawianie temperatury.
  5. W dripperach należy najpierw nawilżyć lekko kawę, a dopiero po chwili powoli i stopniowo przelewać ją wodą.

Filtry do ekspresu przelewowego

Jednym z elementów istotnych w procesie parzenia kaw przelewowych jest filtr. W nowoczesnych ekspresach jest to stały filtr ze stali nierdzewnej, który łatwo zdemontować i wyczyścić. W większości ekspresów używa się praktycznych papierowych filtrów białych lub brązowych. Są tanie i łatwo dostępne. Najczęściej są uniwersalne, ale niektóre ekspresy wymagają zastosowania dedykowanego dla danej marki. Im filtr grubszy, tym delikatniejszy smak kawy. Papierowy lejek ma oczyszczać przelew nie tylko z fusów, ale także z niekorzystnych związków chemicznych jak kafesol i kafeol.

Lepszy filtr biały czy brązowy?

Białe filtry poddawane są wybielaniu. Są już wypłukane i w mniejszym stopniu wpływają na smak kawy. Brązowe nie są oczyszczone. Jedne i drugie koniecznie przelej wodą tuż przed użyciem, żeby mieć pewność, że kawa nie będzie mieć papierowego posmaku i nie zgubią się prawdziwe aromaty kawy.

Wybranie ekspresu przelewowego nie powinno sprawić trudności. Jest to też dużo tańsza opcja niż skomplikowany ciśnieniowy. Smak i aromat kawy przelewowej jest bardzo delikatny i ceniony przez kawoszy, którzy potrafią dostrzec tajemnicze nuty użytych ziaren. Przelewy parzone są teraz inaczej, z uważnością i naciskiem na jakość produktów. Kawy przelewowe to oczywisty wybór dla smakoszy, dla których espresso jest zbyt mocne, lub zwyczajnie lubią wypijać duże ilości tego napoju w ciągu dnia.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny artykuł

Herbata sypana – Yunnan, Earl Grey, macha czy herbata owocowa? Naturalna herbata liściasta to ulubiony napój wielu ludzi

Zobacz też