Aktualności

kobiety w restauracji Parkowa, Jasło
Damski
punkt widzenia 3

Damski punkt widzenia 3

Za nami trzecie spotkanie z cyklu „Damski punkt widzenia”, któremu tradycyjnie już towarzyszyła akcja charytatywna. Pieniądze zbierano na leczenie dla 2-letniej Patrycji Ryznar z Przeworska, której historię prezentowaliśmy już na łamach naszej strony. Tym razem panie spotkały się w Restauracji Kawiarnia Parkowa, aby porozmawiać o społecznych aspektach zdrowia.

Wykład na temat prawidłowego odżywiania wygłosiła dr Alina Basak z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. O tym co ważne, zdrowe i potrzebne dla naszego organizmu, a co kategorycznie powinniśmy odstawić mówiły jaślanki: Elżbieta Wojnar oraz Grażyna Sobol.

Jednak spora część spotkania została poświęcona małej Patrycji, u której 11 listopada zoperowano guza mózgu. Zabieg, podczas którego wycięto 80% nowotworu miał miejsce w Monachium. Tam okazało się, że wcześniejsza diagnoza jaką postawiona w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest błędna. W Polsce Patrycję leczono na szyszyniaka zarodkowego. Zastosowano u niej ponad 20 zabiegów chemioterapii, która zaburzyła prawidłowe funkcjonowanie nerek i osłabiła organizm dziewczynki. W Niemczech okazało się, że to glejak wielopostaciowy. W piątek, 3 grudnia dziewczynka wróciła z mamą Edytą do rodzinnego Przeworska. – Patrycja czuje się na tyle dobrze, że siedzi, jest komunikatywna, pogodna. Lekarze niemieccy nie przekreślają powodzenia w leczeniu, mają nadzieję, że Patrycja zostanie wyleczona, jest silna, bardzo chce żyć – mówi Alicja Dachowska, ciocia 2-latki. Teraz małą czeka ją chemioterapia i naświetlanie protonowe.- W tej chwili prowadzona jest rehabilitacja, czyli stymulacja punktów nerwowych, żeby miała większe czucie w kończynach górnych i dolnych – dodaje pani Ala.

Dziewczynce zalecono chemioterapię w tabletkach. Koszt jednomiesięcznej kuracji to 1000 euro. Gdyby Centrum Zdrowia Dziecka podjęło się przeprowadzania jej w Polsce, to wyniosłoby to znacznie taniej, tym bardziej, że kuracja potrwa około 2 lata. Na razie jednak niewiadomo jaka będzie decyzja lekarzy CZD. W sumie potrzeba 24 tysięcy euro na samą chemię, do tego jednak dochodzą koszty wyjazdu i pobytu w Monachium, czyli kolejne 20 tys. euro. – Patrycję czeka ciężkie leczenie i wiele ciężkich spraw, zarówno ją, jak i rodziców. Chcę, aby ludzie pomogli Patrycji, tak jak mnie pomogli, bo każdy zasługuje na to, żeby cieszyć się zdrowiem i życiem. Chciałabym bardzo, aby Patrycja mogła pójść o własnych siłach do piaskownicy – mówi Ewelina Wójcik, ratowniczka GOPR, która właśnie dzięki ludziom stanęła z powrotem na nogach.

Następne spotkanie z serii „Damski punkt widzenia” zaplanowano na marzec. Będzie mu już tradycyjnie towarzyszyć akcja charytatywna. Na razie jednak nie zdradzamy szczegółów.

Sprawdź

inne aktualności

KAT: Aktualności

Pierwsze spotkanie z cyklu „Damski punkt widzenia” odbyło się 6 marca 2010 roku. Pomysł zrodził się na zawodach narciarskich o puchar burmistrza Jasła w Chyrowej. Siedząc przy stoliku ze znajomymi padła propozycja, aby zorganizować takie spotkanie w w restauracji „Kawiarnia Parkowa”. Są to imprezy tylko dla pań na których zaproszeni goście będą mogli nie tylko […]

KAT: Aktualności

„Zmiany urody kobiet na przestrzeni dziejów” – pod takim hasłem 8. października w Restauracji Parkowa odbył się II Damski Punkt Widzenia. Był dobrą okazją do spotkania się i zagłębienia w historię zmian, jakie zaszły u płci pięknej. Spotkanie blisko 50-ciu kobiet oparło się na trzech wykładach. Pierwszy z nich wygłosiła mgr Hanna Wajda-Lawera, tym samym […]

KAT: Aktualności

Za nami trzecie spotkanie z cyklu „Damski punkt widzenia”, któremu tradycyjnie już towarzyszyła akcja charytatywna. Pieniądze zbierano na leczenie dla 2-letniej Patrycji Ryznar z Przeworska, której historię prezentowaliśmy już na łamach naszej strony. Tym razem panie spotkały się w Restauracji Kawiarnia Parkowa, aby porozmawiać o społecznych aspektach zdrowia. Wykład na temat prawidłowego odżywiania wygłosiła dr […]

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies, w celu zapewnienia komfortu podczas przeglądania strony KAWIARNIA PARKOWA oraz podniesienia jakości oferowanych treści. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o użyciu plików cookies.
Zamknij